Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

Obyvatelům DLR a LLR zjednoduší proceduru při získání ruských pasů!

Obyvatelům DLR a LLR zjednoduší proceduru při získání ruských pasů!

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o zjednodušeném přijímání ruských pasů obyvateli některých obvodů Luhanska a Doněckské oblasti Ukrajiny.

Ilustrační foto
25. dubna 2019 - 10:15

Příslušný dokument byl zveřejněn na stránkách Kremlu, uvedla agentura RIA Novosti.

V dokumentu je zdůrazněno, že toto rozhodnutí bylo přijato s cílem „chránit práva a svobody člověka a občana, vedené obecně uznávanými zásadami a normami mezinárodního práva“.

Vyhláška také uvádí dokumenty, které jsou od obyvatel Donbasu požadovány k získání ruského pasu. Doba posouzení žádosti by neměla překročit tři měsíce.

Na konci listopadu loňského roku Ukrajina omezila vstup na své území pro muže z Ruska ve věku od 16 do 60 let. Kreml uvedl, že Moskva neuloží žádná odvetná omezení, ale naopak by se Ukrajincům usnadnit získání ruského občanství.


V prosinci ruský prezident podepsal zákon, který udělil hlavě státu právo určit kategorie cizinců, kteří mohou získat ruské občanství v rámci zjednodušeného postupu pro humanitární účely. Ministerstvo vnitra uvedlo, že to bude mít dopad především na obyvatele jihovýchodu Ukrajiny.

Nyní v Rusku žije více než milion lidí z této oblasti a mají různé dokumenty: k povolení na práci, povolení k pobytu, povolení k dočasnému pobytu. Z toho 77 000 lidí získalo dočasný azyl nebo status uprchlíků.

Jak uvádí ruské ministerstvo vnitra, od roku 2014 získalo ruské občanství 360 000 Ukrajinců.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)