Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Kdyby měl Stalin chytrý telefon ...

NYT: Kdyby měl Stalin chytrý telefon ...

Josif Stalin se měl narodit o století později, protože dnešní technologický vývoj by diktátorovi usnadnil život, napsal ironicky David Brooks, novinář The New York Times.

Ilustrační foto
15. března 2019 - 11:05

„Je mi líto Josifa Stalina. Snil o vytvoření totalitní společnosti, ve které lze předvídat a kontrolovat chování každého jednotlivce. Narodil se však o sto let dříve,“ uvedl David Brooks, publicista The New York Times. Moderní technologie by podle něj mohly výrazně zjednodušit život diktátora.

Za prvé, Stalin by měl znatelně lepší sledovací zařízení. Již nyní, když se kontakty vyskytují převážně prostřednictvím počítače, zůstává elektronický záznam o našich akcích, brzy se začnou zaznamenávat na internetu všechny ledničky, hodinky, brýle, telefony a sledovací kamery připojené k internetu a vozidla bez posádky převedou všechna data našich pohybů na státní zastupitelství, poukázal autor článku. Nezapomeňte na technologii rozpoznávání tváří, kterou Čína již používá, aby špehovala své vlastní občany.

Za druhé, díky umělé inteligenci by dnes „strýček Joe“ měl lepší nástroje pro předvídání chování svých subjektů. Jak Shoshanna Zuboffová poznamenala ve své knize The Age of Surveillance Capitalism, („Věk dozírajícího kapitalismu“) používání Google z vás nevytváří jejich klienta. Google jednoduše zaznamenává vaše akce a tvoří základ vašich modelů chování, které odesílá svým reálným zákazníkům - inzerentům.

Za třetí, díky obrovskému množství údajů by Stalin mohl vybudovat veřejný úvěrový systém podobný systému, který se dnes používá v Číně. Vláda, banky, a dokonce i datování lokalit sbírají data o svých uživatelích, přes které jsou občanům udělovány body a přiřazené hodnocení. „Pokud je vaše hodnocení příliš nízké, můžete se dostat na černou listinu. Není dovoleno navštívit muzeum. Možná nebudete schopni letět letadlem, objednat si hotel, chodit do centra nebo vypadnout ze školy,“ vysvětlil Brooks. „Ve Stalinově době si udržení sociální disciplíny vyžadovalo extrémní opatření,“ uvedl autor článku. „Bylo nutné uspořádat orientační soud (tak drahý!), poslat někoho do Gulagu nebo zařídit čistku." Od nynějška může být tyranie „malá, nenápadná, ale všudypřítomná“.


Za čtvrté, dnes se není třeba obtěžovat revolucí, protože můžete nabídnout lidem „rozptýlení osm hodin denně s videem se zvířaty a životními pamětmi a obětují vám osobní prostor a nechají vás v jejich mozcích“.

Kromě toho, když růst síťové aktivity povede k poklesu veřejného života a růstu internetových zločinců a podvodníků, může stát zasáhnout, aby „obnovil důvěru“ a nakonec získal povolení plně řídit život občanů v síti - což se také děje v Číně, poznamenal Brooks Kromě toho, rozvoj informačních technologií umožňuje státu vytvořit „útulný informační bazén", ve kterém mohou občané plavat.

„Nebudu tvrdit, že v 21. století by bylo vše pro Stalina tak jednoduché. Moderní technologie usnadňují řízení lidí, ale také vytvoří mentalitu, kdy jsou lidé mnohem více rozzlobeni při pokusu o jejich kontrolu,“ poznamenal autor. Když má člověk v ruce chytrý telefon, zdá se mu, že jeho hlas by měl být vyslyšen, vysvětlil novinář. Výsledkem je, že sem a tam spontánně vzplanou protestní hnutí. „Dostáváte elitářskou vládu, která je přerušena populistickými nepokoji,“ konstatoval Brooks.

„Mysleli jsme si, že nové nástroje demokratizují moc, ale zdá se, že ji centralizovaly. Pro diktátory, nastalo jaro,“ uzavřel komentátor NYT.

Jakkoliv je materiál zaměřen na „diktátory“ a neskrývaně na čínský politický systém, neodbytně za tou ironií přichází na mysl, že je to materiál o metodách země, oné „pochodně demokracie“, která už dávno demokracií není, nýbrž oligarchicko-korporativním systémem pseudodemokratury dvou nerozlišitelných stran – Spojené státy. 

Obludnost zneužití technologie Spojenými státy neukazuje jen to, že slídí a odposlouchávají své spojence (včetně telefonů lídrů EU jako Angely Merkelové a dalších). Jedná se o stamiliony odposlechů a obludné sledování vlastních občanů, všudypřítomné kamery, zkomercionalizovaný život dle přání a potřeb koncernů, a to vše za pomoci naprostého vymývání mozků médií ve stínu vládních institucí jako NSA, CIA, FBI a desítek (zdruba třiceti) jim obdobných, o nichž lidé nemají ani tušení. A ona jen tak lehká zmínka o „dozírajícím kapitalismu“ k tomu bohatě stačí.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)