Svátek má: Světlana

Politika

Velikost textu:

S jakými vlaječkami k výročí okupace budou jezdit tramvaje 15. března?

S jakými vlaječkami k výročí okupace budou jezdit tramvaje 15. března?

Představitelé hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem si připomenuli  20. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a proto na oslavu 300 pražských tramvají vyjelo do ulic ozdobených vlaječkami České republiky a Severoatlantické aliance.

Pražské tramvaje po celý den 12. března 2019 k výročí NATO jezdily s vlaječkami NATO
13. března 2019 - 08:35

Představitelé Prahy ještě vyvěsili  vlajku NATO na budovu Nové radnice na Mariánském náměstí.

A to nebylo všechno. Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib k  výročí také namluvil zdravici, která 12. března 2019  v češtině a v angličtině zněla v metru čtyřikrát za hodinu.
 
"Je to dvacet let od doby, kdy jsme vstoupili do Severoatlantické aliance - NATO. Byl to jeden z klíčových kroků, prostřednictvím kterého jsme potvrdili naše směřování na západ a posílili svou obranyschopnost,“ uvedl v tiskové  zprávě primátor Zdeněk Hřib.

"Pražané mohou být hrdí, že Česká republika do struktur NATO pevně patří. Jsem ráda, že radní souhlasili s mým návrhem, abychom si významné výročí připomněli i v hromadné dopravě. Já se tramvají svezu s mimořádnou hrdostí,“ přiznala se k nápadu s vlaječkami patrně na jedno použití umístěných 12. března 2019  na pražských  tramvajích   radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková.



S napětím lze očekávat, jak si pražští konšelé připomenou další kulaté výročí, tentokrát  událostí, při kterých  se rovněž harašilo zbraněmi a které  krutě zasáhly  do osudů mnoha  českých vlasteneckých rodin. Před osmdesáti lety došlo k německé  okupaci po Mnichovské zradě tehdejšího okleštěného území Čechů, Moravanů a Slezanů. Stalo se to v minulém  století 15. března  1939, kdy také do Prahy vtrhla německá vojska a metropoli pak až do 9. května 1945 Němci ukupovali. Za tu dobu byly popraveny, zavražděny,   zahynuly v bojích nebo při náletech statisíce  Slezanů,  Moravanů, Čechů a samozřejmě i Pražanů.


(ps, Magistrát hl.m. Prahy, Prvnizpravy.cz, foto: ps)